Akce "Z"

Kauza Falešného hrdiny ZZK za rok 2016

TISKOVÉ PROHLÁŠENÍ GARANTKY PROJEKTU ZLATÝ ZÁCHRANÁŘSKÝ KŘÍŽ

Kauza Falešného hrdiny ZZK za rok 2016

Brno, dne 28.6.2017

Reportáž v Blesku ze dne 28.6.2017,  je prvním přímo mnou iniciovaným zahájením procesu  očištění dobrého jména projektu Zlatý záchranářský kříž a špíny, která teď doléhá na všechny záchranáře a dobrovolné hasiče. Sama jsem k rozkrytí poskytla informace doposud nepublikované a oficiální prohlášení.  

NIKDY NEBYLO A NIKDY NEBUDE POVINNOSTÍ Kanceláře Pražského hradu prověřit jakékoli naše návrhy na ocenění.

Přijetí na Pražském hradě je naopak nejvyšší možnou ctí, které se dostává výjimečným lidem, pravým laureátům ZZK. Je velkou ctí pro všechny, že pan prezident uděluje ocenění v hlavních kategoriích přímo ze svých rukou. K přídavným oceněním se pan prezident Miloš Zeman pouze připojuje svou gratulací, tak jak tomu je v tomto případě. V minulosti tak činili i jeho předchůdci Václav Havel a Václav Klaus.

Rovněž naší povinnosti NENÍ a dle statutu NEBYLO prověřit nominace, které nám přicházejí z centrály Sdružení dobrovolných hasičů, protože se nejedná o laickou nominaci, nýbrž standardními postupy ověřenou, posléze přímo z Ústředí SDH ČMS poslanou nominaci.

Nominace nám byla doručena bez doprovodného dopisu, který jsem obdržela elektronickou formou až tento týden. Pan starosta SDH ČMS Richter na celou kauzu reagoval dopisem, který jsem obdržela poštou.

Laické nominace prověřujeme VŠECHNY bez ohledu na to, jestli se jedná o nominaci  dospělého hrdiny nebo dítěte,  dokonce máme  i pár drobných pokusů o přikrášlení, většinou od ambiciózních rodičů hrdiny. Nikdy jsem ještě nebyla konfrontována s natolik vykonstruovanou  lží a  podvodem takového rozsahu.

Vůbec si nedovedu představit, že bych nedůvěřovala samotné nominaci například od Červeného kříže, Vodní záchranné služby, Horské služby, Letecké záchranné služby,  jakékoli z nejvyšších řídících instancí dobrovolného hasičství, natož kterékoli profesionální složce IZS.

Pokud nemůžeme věřit zdokumentovaným a prověřeným resortním nominacím nebo oceněním od hejtmanů krajů, prezídií bezpečnostních sborů ani ministerským oceněním, tedy jinými slovy sami sobě, tak již nikomu.

NESMÍRNĚ si  vážím iniciativy paní starostky obce Ing. Dagmar Smetiprachové. Její podnět byl  také následně excelentně vyšetřen  a celá kauza rozkryta vyšetřovatelem spadajícím pod KŘ PZ Policie Pardubického kraje,  panem poručíkem Bc. Pavlem Ešpandrem, který se do kauzy zakousl a rozkryl všechny jemné nuance tohoto vskutku velmi nešťastného případu. 

MUDr. Gianna Conti Bradáčová, MBA, Garantka projektu ZZK ČR a SK
Garantka projektu ZZK ČR a SK


Oděkování


Reakce tiskové prohlášení


Reakce tiskové prohlášení


poštou vrácený odznak ZZK, diplom a vázu si ovšem ponechal a omluva součástí také nebyla


Napsali o tom

Zlatý záchranářský kříž dostal hasič neprávem. Záchranu dítěte si vymyslel
idnes.cz, 25. června 2017

Policisté v Hradci Králové se zabývají případem udělení Zlatého záchranářského kříže dobrovolnému hasiči Milanu Zadrobílkovi. Pravděpodobně si vymyslel, že zachránil při dopravní nehodě život ročního dítěte, a sám si napsal děkovný dopis, na jehož základě ho sbor dobrovolných hasičů Stěžery k ocenění doporučil.

Zadrobílek se policii přiznal, půjde pravděpodobně o přestupek. Záchranářský kříž, který v dubnu převzal na Pražském hradě, už hasič vrátil. Také se omluvil. Zprávu v neděli přinesla televize Nova.

Podle děkovného dopisu s gramatickými chybami, pod kterým je podepsán neexistující lékař z orlickoústecké záchranné služby, zachránil Zadrobílek život ročnímu chlapci loni v lednu.

„Devětadvacetiletý muž se policistům ke lži přiznal,“ řekla televizi mluvčí královéhradecké policie Iva Kormošová. „Sám si napsal děkovný dopis, na jehož základě byl posléze nominován,“ dodala.

Zlatý záchranářský kříž převzal Zadrobílek z rukou prezidenta Miloše Zemana, podle jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka prezident ocenění pouze předává a výběr oceněných je plně v gesci organizátorů projektu. Šéfka nominace projektu Zlatý záchranářský kříž Jana Bradáčová to potvrdila. „Hrad jenom dělá laskavost, že uděluje ta ocenění, čímž zvyšuje kredit tohoto projektu,“ řekla Nově.

V letošním ročníku Zlatých záchranářských křížů porotci posuzovali 77 činů v celkem 11 kategoriích. Hlavní ocenění dostala Jana Balcárková za záchranu muže z hořícího auta, které bezprostředně poté explodovalo (psali jsme zde). Zadrobílek si podle organizátorů odnesl cenu za zástavu krvácení u ročního dítěte s vážnou řeznou ranou na krku.


Prezident Zeman předal ocenění hasiči za záchranu dítěte. Případ se ale nikdy nestal
Info.cz, 25.6.2017

Policisté v Hradci Králové se zabývají případem udělení Zlatého záchranářského kříže dobrovolnému hasiči Milanu Zadrobílkovi. Pravděpodobně si vymyslel, že zachránil při dopravní nehodě život ročního dítěte, a sám si napsal děkovný dopis, na jehož základě ho sbor dobrovolných hasičů Stěžery k ocenění doporučil. Policii se přiznal, půjde pravděpodobně o přestupek. Záchranářský kříž, který v dubnu převzal na Pražském hradě, už hasič vrátil. Také se omluvil. Uvedla to dnes televize Nova.

Podle děkovného dopisu s gramatickými chybami, pod kterým je podepsán neexistující lékař z orlickoústecké záchranné služby, zachránil Zadrobílek život ročnímu chlapci loni v lednu. "Děvětadvacetiletý muž se policistům ke lži přiznal," řekla televizi mluvčí královéhradecké policie Iva Kormošová. "Sám si napsal děkovný dopis, na jehož základě byl posléze nominován," dodala.

Zlatý záchranářský kříž převzal Zadrobílek z rukou prezidenta Miloše Zemana, podle jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka prezident ocenění pouze předává a výběr oceněných je plně v gesci organizátorů projektu. Šéfka nominace projektu Zlatý záchranářský kříž Jana Bradáčová to potvrdila. "Hrad jenom dělá laskavost, že uděluje ta ocenění, čímž zvyšuje kredit tohoto projektu," řekla Nově.

V letošním ročníku Zlatých záchranářských křížů porotci posuzovali 77 činů v celkem 11 kategoriích. Hlavní ocenění dostala Jana Balcárková za záchranu muže z hořícího auta, které bezprostředně poté explodovalo. Zadrobílek si podle organizátorů odnesl cenu za zástavu krvácení u ročního dítěte s vážnou řeznou ranou na krku.


Zachránil jsem dítě (1), lhal hasič a dostal od Zemana cenu! Napsal si i děkovný dopis
Blesk, 26.7.2017

Prestižní ocenění Zlatý záchranářský kříž dostal letos v dubnu od prezidenta Miloše Zemana dobrovolný hasič Milan Zadrobílek z Královéhradecka. Záchranu dítěte si přitom nejspíš vymyslel.

Milan Zadrobílek měl být v lednu minulého roku svědkem dopravní nehody, při které se zranil roční chlapeček. Dítěti údajně poskytl první pomoc a to díky němu přežilo. Podle informací televize Nova ale k takové nehodě vůbec nedošlo. Měl prý zastavit krvácení z řezné rány na krku...„Devětadvacetiletý muž se policistům ke lži přiznal. Sám si napsal děkovný dopis, na jehož základě byl posléze nominován,“ řekla televizi mluvčí královéhradecké policie Iva Kormošová. Milan Zadrobílek tvrdí, že si věc nevymyslel, nemůže to ale prý dokázat. „Stalo se něco, stalo. A teď od toho nejsou dokumenty,“ řekl Nově. Ocenění už ale vrátil. Případ policie stále vyšetřuje, pokud se skutečně prokáže, že si dobrovolný hasič vše vymyslel, půjde patrně jen o přestupek.


Hasič z východu Čech si vymyslel záchranu dítěte, získal medaili na Hradě
Echo24.cz, 26.6.2017

Policisté v Hradci Králové se zabývají případem udělení Zlatého záchranářského kříže dobrovolnému hasiči Milanu Zadrobílkovi. Pravděpodobně si vymyslel, že zachránil při dopravní nehodě život ročního dítěte, a sám si napsal děkovný dopis, na jehož základě ho sbor dobrovolných hasičů Stěžery k ocenění doporučil. Policii se přiznal, půjde pravděpodobně o přestupek. Záchranářský kříž, který v dubnu převzal na Pražském hradě, už hasič vrátil. Také se omluvil. Uvedla to televize Nova.

Podle děkovného dopisu s gramatickými chybami, pod kterým je podepsán neexistující lékař z orlickoústecké záchranné služby, zachránil Zadrobílek život ročnímu chlapci loni v lednu. „Děvětadvacetiletý muž se policistům ke lži přiznal,“ řekla televizi mluvčí královéhradecké policie Iva Kormošová. „Sám si napsal děkovný dopis, na jehož základě byl posléze nominován,“ dodala.

Zlatý záchranářský kříž převzal Zadrobílek z rukou prezidenta Miloše Zemana, podle jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka prezident ocenění pouze předává a výběr oceněných je plně v gesci organizátorů projektu. Šéfka nominace projektu Zlatý záchranářský kříž Jana Bradáčová to potvrdila. „Hrad jenom dělá laskavost, že uděluje ta ocenění, čímž zvyšuje kredit tohoto projektu,“ řekla Nově.

V letošním ročníku Zlatých záchranářských křížů porotci posuzovali 77 činů v celkem 11 kategoriích. Hlavní ocenění dostala Jana Balcárková za záchranu muže z hořícího auta, které bezprostředně poté explodovalo. Zadrobílek si podle organizátorů odnesl cenu za zástavu krvácení u ročního dítěte s vážnou řeznou ranou na krku.


Dostal metál, ale nikoho nezachránil. Případ neexistující záchrany řeší policie
hradecky.denik.cz, 26.6.2017

Stěžery - Když v minulém roce vyšlo najevo, že dobrovolný hasič Milan Zadrobílek ze Stěžer na Královéhradecku, zachránil život malého dítětě, všichni pokládali jeho duchapřítomnost za příkladnou a hodnou ocenění.

Ostatně i na základě děkovného dopisu od lékaře z Orlickoústecka, kde k záchraně dítěte mělo dojít, dostal letos v dubnu dobrovolný hašič ocenění i od samotné prezidentské kancelaře ve formě Zlatého záchranářského kříže.

S příchodem léta se však celá věc obrátila o sto osmdesát stupňů. Dobrovolný hasič si měl celou událost vymyslet a děkovný dopis od neexistujícího lékaře spolu s množstvím gramatických chyb taktéž. Celou záležitostí se teď zabývá policie a je pravděpodobné - s ohledem na nehmotnou škodu - že případ neexistující záchrany dítěte, ale oceněného hasiče, bude vyhodnocen jako přestupek a poslední slovo tak bude mít hradecká radnice.

V příštích dnech přinese Hradecký deník více informací.


Dobrovolný hasič si kvůli metálu vymyslel, že zachránil dítě
Novinky, 26.6.2017

Policisté v Hradci Králové se zabývají případem udělení Zlatého záchranářského kříže dobrovolnému hasiči Milanu Zadrobílkovi. Pravděpodobně si vymyslel, že zachránil při dopravní nehodě život ročního dítěte, a sám si napsal děkovný dopis, na jehož základě ho sbor dobrovolných hasičů Stěžery k ocenění doporučil. Policii se přiznal, půjde pravděpodobně o přestupek.

Záchranářský kříž, který v dubnu převzal na Pražském hradě, už hasič vrátil. Také se omluvil. Uvedla to v neděli televize Nova.

 Podle děkovného dopisu s gramatickými chybami, pod kterým je podepsán neexistující lékař z orlickoústecké záchranné služby, zachránil Zadrobílek život ročnímu chlapci loni v lednu.

„Devětadvacetiletý muž se policistům ke lži přiznal,” řekla televizi mluvčí královéhradecké policie Iva Kormošová. „Sám si napsal děkovný dopis, na jehož základě byl posléze nominován,” dodala.

Prezident jen předává 

Zlatý záchranářský kříž převzal Zadrobílek z rukou prezidenta Miloše Zemana, podle jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka prezident ocenění pouze předává a výběr oceněných je plně v gesci organizátorů projektu.

Šéfka nominace projektu Zlatý záchranářský kříž Jana Bradáčová to potvrdila. „Hrad jenom dělá laskavost, že uděluje ta ocenění, čímž zvyšuje kredit tohoto projektu,” řekla Nově.

V letošním ročníku Zlatých záchranářských křížů porotci posuzovali 77 činů v celkem 11 kategoriích. Hlavní ocenění dostala Jana Balcárková za záchranu muže z hořícího auta, které bezprostředně poté explodovalo. Zadrobílek si podle organizátorů odnesl cenu za zástavu krvácení u ročního dítěte s vážnou řeznou ranou na krku.


Hasič si vymyslel, že zachránil dítě. Dostal i medaili od prezidenta
tn.cz, 26.6.2017, přepis hlavních zpráv na TV Nova, dne 25.5.2017, 19.30

Takový případ ještě královéhradečtí policisté neřešili. Zabývají se totiž udělením Zlatého záchranářského kříže dobrovolnému hasičovi Milanu Zadrobílkovi. Tomu udělil cenu v květnu na Pražském hradě prezident Miloš Zeman za záchranu života ročního dítěte. Jenže se ukázalo, že hasič nejspíš ve skutečnosti nic takového neudělal a jedná se o výmysl.

Dobrovolný hasič Milan Zadrobílek v dubnu 2017 převzal z rukou prezidenta Zemana na Pražském hradě ocenění, Zlatý záchranářský kříž. Loni v lednu měl po nehodě zachránit život ročnímu chlapci.

Teď vychází najevo, že šlo nejspíš o podvod. Na případ, který už vyšetřuje policie, upozornily Hasičské noviny.

"Devětadvacetiletý muž se k činu přiznal," potvrdila TV Nova mluvčí královéhradecké policie Iva Kormosová.

Policie tvrdí, že se žádná nehoda nestala. Neexistuje o ní ani žádný oficiální záznam. "Stalo se něco? Stalo! Dobrý, ale teď od toho nejsou dokumenty. S policií jsem se domluvil, je to vymyšlené," tvrdil Zadrobílek TV Nova.

S hasičem se údajně spojil i otec zachráněného dítěte. Zadrobílek na něj prý už kontakt nemá. Jasno měl do případu vnést děkovný dopis, díky kterému Zadrobílka jeho kolegové ze sboru na cenu nominovali.

Ten je plný gramatických chyb a podepsal ho doktor Hoffmann z orlickoústecké záchranky. Takového zaměstnance tam ale nemají. To TV Nova potvrdil i mluvčí záchranky Aleš Malý.

"Sám si napsal děkovný dopis, na jehož základě byl nominován," prozradila TV Nova policejní mluvčí. Velitel Sboru dobrovolných hasičů Stěžery přiznává, že Zadrobílka nominovali na základě děkovného dopisu a další okolnosti si už nezjišťovali.

Podle mluvčího Kanceláře prezidenta Jiřího Ovčáčka hlava státu vyznamenání jen předává. Výběr oceněných je v gestci organizátorů projektu. To potvrdila také ředitelka nominace.

"Je to naše nominace, Hrad jenom projevuje laskavost, že to ocenění uděluje, čímž zvyšuje kredit projektu," řekla TV Nova Jana Bradáčová.

Milan Zadrobílek se už omluvil a ocenění vrátil. Pokud mu vyšetřovatelé vinu prokážou, půjde jen o přestupek.


SKANDÁL: Hasič si záchranu dítěte vymyslel! Už to řeší policie!
Bleskove.cz, 26.6.2017

Přivlastnit si něčí zásluhu je nefér, ale vymyslet si záchranu dítěte, aby dostal ocenění, to už je moc! Přesně takový případ řeší policisté z Hradce Králové. Při dopravní nehodě měl zachránit roční miminko, což se ukázalo jako lež!

Mladý záchranář Milan Zadrobílek si dokonce sám napsal děkovný dopis, na jehož základě ho sbor dobrovolných hasičů Stěžery k ocenění doporučil.

Policii se záchranář k podvodu přiznal, půjde přesto pravděpodobně jen o přestupek. Záchranářský kříž, který v dubnu převzal na Pražském hradě, už hasič vrátil. Jak uvedla televize Nova, také se všem omluvil. Má ale z ostudy kabát!

Podle děkovného dopisu s gramatickými chybami, pod kterým je podepsán neexistující lékař z orlickoústecké záchranné služby, zachránil Zadrobílek život ročnímu chlapci loni v lednu.  

„Děvětadvacetiletý muž se policistům ke lži přiznal," řekla mluvčí královéhradecké policie Iva Kormošová.

Zlatý záchranářský kříž převzal Zadrobílek z rukou prezidenta Miloše Zemana, podle jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka prezident ocenění pouze předává a výběr oceněných je plně v gesci organizátorů projektu.

Šéfka nominace projektu Zlatý záchranářský kříž Jana Bradáčová to potvrdila. „Hrad jenom dělá laskavost, že uděluje ta ocenění, čímž zvyšuje kredit tohoto projektu,"řekla Nově.

V letošním ročníku Zlatých záchranářských křížů porotci posuzovali 77 činů v celkem 11 kategoriích. Hlavní ocenění dostala Jana Balcárková za záchranu muže z hořícího auta, které bezprostředně poté explodovalo.


Dobrovolný hasič si kvůli metálu vymyslel, že zachránil dítě a degradoval tak práci stovek poctivých lidí a činy skutečných hrdinů 🙁
Komorazachranaru.cz, 26.6.2017

Policisté v Hradci Králové se zabývají případem udělení Zlatého záchranářského kříže dobrovolnému hasiči Milanu Zadrobílkovi. Pravděpodobně si vymyslel, že zachránil při dopravní nehodě život ročního dítěte, a sám si napsal děkovný dopis, na jehož základě ho sbor dobrovolných hasičů Stěžery k ocenění doporučil. Policii se přiznal, půjde pravděpodobně o přestupek.

Záchranářský kříž, který v dubnu převzal na Pražském hradě, už hasič vrátil. Také se omluvil. Uvedla to v neděli televize Nova.

Podle děkovného dopisu s gramatickými chybami, pod kterým je podepsán neexistující lékař z orlickoústecké záchranné služby, zachránil Zadrobílek život ročnímu chlapci loni v lednu.

„Devětadvacetiletý muž se policistům ke lži přiznal," řekla televizi mluvčí královéhradecké policie Iva Kormošová"Sám si napsal děkovný dopis, na jehož základě byl posléze nominován," dodala.

Prezident jen předává 

Zlatý záchranářský kříž převzal Zadrobílek z rukou prezidenta Miloše Zemana, podle jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka prezident ocenění pouze předává a výběr oceněných je plně v gesci organizátorů projektu.

Šéfka nominace projektu Zlatý záchranářský kříž Jana Bradáčová to potvrdila. "Hrad jenom dělá laskavost, že uděluje ta ocenění, čímž zvyšuje kredit tohoto projektu," řekla Nově.

V letošním ročníku Zlatých záchranářských křížů porotci posuzovali 77 činů v celkem 11 kategoriích. Hlavní ocenění dostala Jana Balcárková za záchranu muže z hořícího auta, které bezprostředně poté explodovalo. Zadrobílek si podle organizátorů odnesl cenu za zástavu krvácení u ročního dítěte s vážnou řeznou ranou na krku.

Zdroj i foto: novinky.cz


P.S. Už jsme si celkem zvykli, že přemotivovaný či nedoceněný dobrovolný hasič sem tam něco sám zapálí, aby se mohl prezentovat jako hrdina, který požár hasí jako první a čeká ovace. Vymyslet si ale takový příběh aby se mohl vtěřit mezi skutečné hrdiny je dle mého hodně přes čáru! Je ale také škoda, že se nechalo oklamat jeho okolí a pořadatel, který neprovedl byť jen minimální šetření, zdali k činu vůbec došlo a pokud ano, tak jestli podíl tohoto hasiče parazita na zásahu byl skutečně takový, jakým se sám prezentuje.

Přiznám se, že znám osobně několik skutečných a zasloužených držitelů Zlatého záchranářského kříže a o to více mě tak konání dobrovolného hasiče a následná medializace mrzí. Jak jeden hlupák dokáže pokazit úsilí tolika poctivých lidí.

Závěrem jen připomenu, že i naší organizaci, Komorě záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky bylo v rámci předávání ocenění Zlatý záchranářský kříž na Pražském hradě v roce 2015 předáno Čestné uznání za výjimečný přínos pro záchranářství.

Doufám tedy, že tento incident nebude mít na pořádání této akce žádný zásadní negativní vliv.

 

Sigmund